Informacija gyventojams telefonais:
(8 5)  212 0000
(8 5)  232 2222
  • Parašyti
  • Parašyti
  • Parašyti
Apie musGyventojamsĮstaigoms
Klausiame

Ar žinote, kad sulaukus tam tikro amžiaus pagal 5 prevencines programas galima nemokamai pasitikrinti dėl širdies ir kraujagyslių ligų, gimdos kaklelio, prostatos, storosios žarnos ir krūties vėžio?
Apklausų rezultatai
Vilniaus TLK adresas

Vilniaus TLK darbo laikas
I–IV 8.00–17.00
V 8.00–15.45

Pietų pertrauka 12.00–12.45

Prieššventinėmis dienomis dirbame viena valanda trumpiau.

Prašymų ir skundų nagrinėjimas


Vilniaus TLK stebėtojų tarybos posėdis: apie gerus pokyčius sudėtingu metu Atnaujinta 2020-12-18 (Archyvinė informacija)

Vilniaus teritorinės ligonių kasos (Vilniaus TLK) stebėtojų taryba susirinko į tradicinį metų pabaigos posėdį, kuris dėl susiklosčiusios epidemiologinės padėties vyko nuotoliniu būdu. Posėdyje pristatytos reikšmingos teigiamos šių ir ateinančių metų naujovės. Pasidalyta ilgamete patirtimi kovojant su neteisėtomis paciento priemokomis.

Vilniaus m. savivaldybės mero pavaduotojos Editos Tamošiūnaitės pirmininkaujamą posėdį pradėjo Vilniaus TLK Teisės skyriaus vyriausioji specialistė, laikinai vykdanti Teisės skyriaus vedėjo funkcijas, Martyna Langė. Ji pristatė vieną svarbiausių naujovių – teritorinių ligonių kasų ir asmens sveikatos priežiūros įstaigų (ASPĮ) sutarčių sudarymo tvarkos pokyčius nuo š. m. rugsėjo 1 d.

Nuo 2021 m. bus pasirašoma viena sutartis su TLK, kurios veiklos zonoje yra ASPĮ buveinė, dėl Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis apmokamų paslaugų teikimo visiems šalies gyventojams. Vilniaus TLK priima prašymus sudaryti sutartį iš ASPĮ, kurių buveinė yra Vilniaus ir Alytaus apskrityse. Ši nuostata negalioja sutartims dėl pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų ir ambulatorinės slaugos paslaugų namuose. Sutartį dėl šių paslaugų ASPĮ sudaro su TLK, kurios veiklos zonoje atitinkamu veiklos adresu numato teikti šias paslaugas.

M. Langė išskyrė kelis reikšmingus naujosios sutarčių sudarymo tvarkos privalumus: ji sumažina administracinę naštą, yra aiškesnė, didina sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą gyventojams.

Raštišku TLK ir gydymo įstaigos susitarimu TLK, kurios veiklos zonoje yra šios įstaigos buveinė, perima kitų TLK pareigas ir teises pagal su šia įstaiga sudarytas sutartis. Vilniaus TLK Sutarčių skyriaus vedėja Dangira Skebėrienė informavo, kad Vilniaus TLK gauna administruoti 342 sutartis iš kitų TLK, perleidžia administruoti kitoms TLK 140 sutarčių. Planuojama sudaryti 230 asmens sveikatos priežiūros paslaugų ir 147 dantų protezavimo paslaugų sutartis.

D. Skebėrienė atkreipė dėmesį į standartizuotą hospitalizacijos ir ambulatorinių paslaugų vartojimo rodiklius, kurie, palyginti su praeitais metais, yra mažesni. Tam poveikio turėjo 2020 m. pavasarį šalyje paskelbtas karantinas dėl COVID-19 ligos, kai buvo stacionarizuojama mažiau pacientų. Pranešėja apžvelgė ambulatorinių specializuotų paslaugų 2020 m. biudžetą ir mastą 2021 m. Ambulatorinių paslaugų 2021 m. mastas, palyginti su 2020 m. biudžetu, yra didesnis 11,5 mln. Eur (10 proc.). Vilniaus TLK yra sudariusi sutartis su 34 vaistinėmis ir 10 optikų.

Vilniaus TLK Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja Lina Vitkauskienė posėdžio dalyvius supažindino su kita gyventojams ypač palankia naujove – nuo kitų metų pradžios įsigalioja nauja dantų protezavimo paslaugų išlaidų kompensavimo iš PSDF biudžeto tvarka.

Dantų protezavimo paslaugos bus teikiamos tuo pat principu kaip ir kitos sveikatos priežiūros paslaugos: pacientas atvyksta į konsultaciją pas odontologą; nustačius dantų protezavimo reikiamumą, duomenys suvedimi į informacinę sistemą, kuri pacientui automatiškai suformuoja siuntimą (pranešimą); su siuntimu (pranešimu) pacientas kreipiasi į pasirinktą ASPĮ, sudariusią sutartį su TLK dėl kompensuojamojo dantų protezavimo paslaugų teikimo.

Taigi nuo kitų metų pacientams nebereikės papildomai pildyti prašymo įtraukti į laukiančiųjų dantų protezavimo sąrašą ir šio prašymo teikti gydymo įstaigai, prie kurios yra prisirašę. Jie galės kreiptis į ASPĮ, sudariusią sutartį su bet kuria TLK, pailgės kompensuojamojo dantų protezavimo paslaugų teikėjų sąrašas ir sutrumpės paslaugos gavimo kelias.

Posėdžio dalyviai pasidžiaugė, kad, dantų protezavimui iš PSDF biudžeto skyrus daugiau lėšų ir įgyvendinus teisinio reglamentavimo pokyčius, daug metų opi kompensuojamojo dantų protezavimo eilių problema išspręsta – gyventojams nebereikia šių paslaugų laukti kelerius metus, įstatymų nustatyta tvarka patvirtinus dantų protezavimo reikiamumą dėl paslaugų galima kreiptis iš karto.

Vilniaus TLK Kontrolės skyriaus patarėja, laikinai vykdanti Kontrolės skyriaus vedėjo funkcijas, Aimė Dumšienė kalbėjo, kad, neatsižvelgiant į ilgametį TLK darbą siekiant, kad iš pacientų ASPĮ nebūtų imamos neteisėtos priemokos, problema vis dar aktuali. Pasak A. Dumšienės, pacientai būdami apdrausti ir turėdami siuntimą ASPĮ, sudariusiose sutartis su TLK, prašomi sumokėti ar primokėti už PSDF biudžeto lėšomis kompensuojamas paslaugas.

Tikrinant gydymo įstaigas nustatoma, kad viešosiose ASPĮ pacientai moka už šeimos gydytojo kompetencijai priskirtus ar gydytojų specialistų konsultacijos metu skirtus tyrimus, už operacijai reikalingas priemones ar vaistus. Privačiose ASPĮ pacientai moka už tyrimus, gydytojų specialistų konsultacijas su siuntimu, vadinamąsias komforto paslaugas.

A. Dumšienė pateikė keletą pavyzdžių, kai ASPĮ kreipėsi į teismą dėl Vilniaus TLK sprendimo grąžinti pacientams pinigus už neteisėtas priemokas ir, teismui pripažinus jų neteisėtumą, pinigai grąžinti pacientams. Pranešėja pabrėžė, kad prieš teikiant mokamą paslaugą pacientas turi būti pasirašytinai supažindintas su jo teise gauti nemokamą paslaugą ir jos gavimo sąlygomis. Pasirinkęs brangesnę paslaugą asmuo supažindinamas su jos bazine bei didesne kainomis ir savo parašu turi patvirtinti sutikimą sumokėti jų skirtumą. Pacientams kylantys neaiškumai iliustruoti pavydžiais.

Dėl neteisėtų paciento priemokų yra taikomas ir veiksmingas TLK ir ASPĮ sutarties stabdymas ar nutraukimas dėl sutarties sąlygų nevykdymo. Teigiamų rezultatų davė ir paslaugų kainų perskaičiavimas, pvz., į sveikatos priežiūros paslaugos kainą įtraukus kataraktos operacijos metu naudojamų lęšiukų kainą. Tačiau vėl tampa aktuali priemokų, atliekant lazerines kojų venų operacijas, problema, nors lazerių kaina taip pat įtraukta į operacijos kainą.

Apibendrindama A. Dumšienė išskyrė šias galimas  kovos su priemokomis priemones: sutarties stabdymas ar nutraukimas dėl jos sąlygų nevykdymo, ginčo sprendimas teisme, teisinio reguliavimo pataisos (įteisinant tam tikras priemokas). Pranešėja kviečia gydymo įstaigas laikytis teisės aktų reikalavimų, reglamentuojančių nemokamų ir mokamų paslaugų teikimo reikalavimus, kad kiekvienas žmogus jaustųsi saugus ir galėtų naudotis privalomojo sveikatos draudimo garantijomis.

Posėdžio pabaigoje Vilniaus TLK Statistikos ir analizės skyriaus vedėja R. J. Treigienė apžvelgė 2018–2019 m. stacionarinių sveikatos priežiūros paslaugų srautų tendencijas Vilniaus TLK veiklos zonoje. Padaugėjo atvejų, kai iš Vilniaus TLK veiklos zonos gydymo įstaigų gauti konsultacijų pacientai siunčiami į kitų TLK gydymo įstaigas ir ten stacionarizuojami. ASPĮ steigėjams tikslinga išanalizuoti šių pokyčių priežastis, užtikrinti, kad žmonės galėtų gydytis arčiausiai namų.

2020-12-10 posėdžio protokolas ir pranešimai pateikiami Vilniaus TLK interneto svetainėje www.vilniaustlk.lt: Apie mus –> Stebėtojų taryba –> Stebėtojų tarybos protokolai.

 


Vilniaus teritorinės ligonių kasos informacija

Ligonių kasos kviečia:

Rūpimus klausimus galima pateikti info@vlk.lt arba (8 5)  232 2222.


Pasitikrinkite
Rūpinkitės sveikata – naudokitės ligonių kasų paslaugomis internetu
Prevencinės programos
Naudinga
Mažiesiems apie sveikatą
E. sveikatos portalas
Svetainės dizainas: Idamas