Informacija gyventojams telefonais:
(8 5)  212 0000
(8 5)  232 2222
  • Parašyti
  • Parašyti
  • Parašyti
Apie musGyventojamsĮstaigoms
Klausiame

Ar žinote, kad sulaukus tam tikro amžiaus pagal 5 prevencines programas galima nemokamai pasitikrinti dėl širdies ir kraujagyslių ligų, gimdos kaklelio, prostatos, storosios žarnos ir krūties vėžio?
Apklausų rezultatai
Vilniaus TLK adresas

Vilniaus TLK darbo laikas
I–IV 8.00–17.00
V 8.00–15.45

Pietų pertrauka 12.00–12.45

Prieššventinėmis dienomis dirbame viena valanda trumpiau.

Prašymų ir skundų nagrinėjimas


Medicininės reabilitacijos gavimo tvarka Atnaujinta 2020-06-08

Ką vadiname reabilitaciniu gydymu?

Medicininė reabilitacija – viena gydymo rūšių, taikomų ligoniams po sunkių operacijų ir traumų ar sergantiesiems lėtinėmis ligomis. Medicininė reabilitacija – kompleksinis medicininių reabilitacijos priemonių (fizioterapijos, kineziterapijos, ergoterapijos, ortopedinių ir techninės pagalbos priemonių, psichologinės pagalbos, gydymo vaistais, pacientų ir jų artimųjų mokymo, gydymo dieta ir kt.) taikymas siekiant kuo geriau atkurti sutrikusias funkcijas arba, kai pakitimai negrįžtami, jas kompensuoti ar palaikyti pasiektą funkcinio pajėgumo lygį. Privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiesiems, siunčiamiems į reabilitaciją pagal gydančiojo gydytojo paskyrimą, visa bazinė medicininės reabilitacijos kaina sumokama ligonių kasų Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis.

 

Kada skiriamas reabilitacinis gydymas? Reabilitacinio gydymo etapai

Dėl reabilitacijos reikalingumo sprendžia ne pacientas, o gydantysis gydytojas (gydantis ligoninėje ─ pacientą gydantis ligoninės gydytojas, o išsirašius ─ šeimos gydytojas). Jis remiasi fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo rekomendacijomis, įvertina, kokia yra paciento sveikatos būklė, ligos sunkumo laipsnis, be to, vadovaujasi sveikatos apsaugos ministro įsakymu.

Dėl reabilitacijos paslaugų poreikio gydantįjį gydytoją konsultuoja fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas.

Medicininė reabilitacija teikiama keliais etapais. Pirmojo reabilitacijos etapo procedūros skiriamos poliklinikoje ar ligoninėje. Šis etapas būtinas siekiant išvengti komplikacijų, sutrumpinti laikinojo nedarbingumo trukmę ir sumažinti neįgalumą. Jei atlikus pirmojo reabilitacijos etapo procedūras funkcijos tebėra sutrikusios, gydantysis gydytojas, pasikonsultavęs su fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoju, sprendžia, ar reikalingas tolesnis reabilitacinio gydymo etapas.

Kokia reabilitacinio gydymo rūšis bus pasirinkta, kokia bus šio gydymo trukmė, priklauso nuo paciento būklės ir ligos sunkumo.

Kito etapo medicininės reabilitacijos paslaugos gali būti teikiamos ir stacionare, ir ambulatoriškai. Kur jos bus teikiamos, sprendžia gydantysis gydytojas atsižvelgdamas į paciento sveikatos būklę ir vadovaudamasis galiojančių teisės aktų nuostatomis.

Lengvesniems ligoniams po persirgtos ligos ar patirtos traumos gydantysis gydytojas gali skirti ambulatorinę reabilitaciją, t. y. pacientas atvyksta į gydymo įstaigą ir joje jam atliekamos skirtos procedūros. Specialistai teigia, kad ambulatorinė reabilitacija yra veiksminga taip pat kaip ir stacionarinė. Ši reabilitacijos rūšis turi daug privalumų: paslaugos pacientui gali būti teikiamos jo gyvenamojoje vietoje, be to, ambulatorinė reabilitacija yra gerokai pigesnė nei stacionarinė, o jos trukmė gali būti ilgesnė. Šios medicininės reabilitacijos rūšies paslaugos gali būti suteiktos didesniam pacientų skaičiui.

Stacionarinė reabilitacija skiriama ligoniams po labai sunkių ligų ir traumų. Ši medicininės reabilitacijos rūšis teikiama stacionariniuose reabilitacijos skyriuose, esančiuose ligoninėse ar sanatorijose. Reabilitacijos paslaugos stacionariniuose reabilitacijos skyriuose teikiamos 6 dienas per savaitę.

Vaikai į reabilitaciją siunčiami ir iš stacionarinių, ir iš ambulatorinių asmens sveikatos priežiūros įstaigų, vadovaujantis specialiaisiais reikalavimais. Vaikai iki 8 metų turi teisę vykti į medicininės reabilitacijos įstaigas lydimi juos slaugančio asmens. Į medicininės reabilitacijos įstaigas vykstančius kelis tos pačios šeimos vaikus lydi tik vienas slaugantis asmuo.

Suaugę pacientai iš pirmines ambulatorines asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių įstaigų (poliklinikų) gali būti siunčiami tik į ambulatorinę reabilitaciją. Į reabilitaciją dėl tos pačios ligos suaugę pacientai siunčiami atlikti tik vieno gydymo kurso per vienus kalendorinius metus.

Neturintieji sveikatos draudimo ar norintieji pasinaudoti reabilitaciniu gydymu sveikatos apsaugos ministro įsakymuose nenumatytais atvejais, tai gali padaryti patys sumokėję už paslaugas.

Tačiau yra atvejų, kai reabilitacinis gydymas neskirtinas. Medicininė reabilitacija neskiriama sergant ūmiomis infekcinėmis ligomis, karščiuojant, sergant vėlyvų stadijų onkologiniais susirgimais, kai yra didelių, nekompensuojamų organų funkcijų sutrikimų, kai pacientas negali aktyviai dalyvauti reabilitacijos programoje.

 

Ką būtina žinoti vykstant į reabilitacijos įstaigą

Reabilitacijos įstaigą pacientas pasirenka pats savo nuožiūra ar pagal gydytojo rekomendaciją. Gydytojas suteikia informaciją apie reikiamo profilio paslaugas teikiančias reabilitacijos ar sanatorinio gydymo įstaigas. Reabilitacijos trukmė priklauso nuo ligos profilio, diagnozės. Medicininės reabilitacijos paslaugas teikianti įstaiga turi turėti sutartį su teritorine ligonių kasa dėl konkrečių paslaugų teikimo. Į reabilitaciją pacientą siunčiantis gydytojas informuoja jį apie reikiamo profilio medicininės reabilitacijos paslaugas teikiančias įstaigas.  Į reabilitacijos įstaigas pacientai privalo atvykti ne vėliau kaip per 5 darbo dienas po pirmojo reabilitacijos etapo pabaigos. Jeigu pacientui reabilitacija yra skiriama vėliau, konkrečią datą nurodo jį siunčiantis gydytojas.

Jei gydantysis gydytojas siunčia pacientą į ambulatorinę reabilitaciją, o pacientas nori vykti į stacionarinę reabilitacinę įstaigą (sanatoriją), už nakvynę ir maistą jis turi susimokėti pats (jei pageidaus maitintis ir gyventi sanatorijoje) gydymo įstaigoje nustatyta tvarka.

 

Reabilitacija yra viena aktyviausių gydymo rūšių, todėl, vykstant į reabilitaciją, reikėtų nusiteikti aktyviam gydymo procesui ir sąžiningai atlikti visas procedūras. Dar kartą primename, kad tiek ambulatorinė, tiek stacionarinė medicininė reabilitacija yra taikoma tik asmenims, kurie yra apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu.


Pasitikrinkite
Rūpinkitės sveikata – naudokitės ligonių kasų paslaugomis internetu
Prevencinės programos
Naudinga
Mažiesiems apie sveikatą
E. sveikatos portalas
Svetainės dizainas: Idamas