Informacija gyventojams telefonais:
(8 5)  212 0000
(8 5)  232 2222
  • Parašyti
  • Parašyti
  • Parašyti
Apie musGyventojamsĮstaigoms
Klausiame

Ar žinote, kad pasitikrinti, ar galioja Jūsų privalomasis sveikatos draudimas, galite Vilniaus TLK interneto svetainėje www.vilniaustlk.lt pasirinkę skilties „Pasitikrinkite“ nuorodą „Ar esate draustas (-a) privalomuoju sveikatos draudimu“?


Apklausų rezultatai
Vilniaus TLK adresas
Ž. Liauksmino g. 6, 01101 Vilnius
Kaip rasti: map


Gyventojų priėmimo laikas
I–IV 7.30–18.00
V 7.30–16.45
VI 9.00–13.00

Prieššventinėmis dienomis dirbame viena valanda trumpiau.

Vilniaus TLK darbo laikas
I–IV 8.00–17.00
V 8.00–15.45

Pietų pertrauka 12.00–12.45

Prieššventinėmis dienomis dirbame viena valanda trumpiau.

Prašymų ir skundų nagrinėjimas


Storosios žarnos vėžys – turime šansų pagyti Atnaujinta 2014-10-10
Vilniaus TLK: Vytautas Mockus

Lietuvoje pastaraisiais metais diagnozuojama daugiau nei 1600 storosios žarnos vėžio atvejų kasmet. Susirgimai storosios žarnos vėžiu užima antrą vietą ir tarp susirgimų (neskaičiuojant odos vėžio), ir tarp mirčių nuo vėžio. Sergamumas storosios žarnos vėžiu Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų šalių, nuosekliai didėja.

Storosios žarnos vėžys yra glaudžiai su socialiniais–ekonominiais veiksniais susijusi liga. Ja dažniau sergama išsivysčiusiose Vakarų valstybėse, kur ši liga yra dažnesnė tarp aukštesnio socialinio sluoksnio žmonių. Įrodyta, kad mažas fizinis aktyvumas, riebaus ir kaloringo maisto vartojimas daro įtaką sergamumo storosios žarnos vėžiu didėjimą, tačiau pastebima, kad kai kuriose pasaulio šalyse šių faktorių lyg ir mažiau, bet storosios žarnos vėžio atvejų jose taip pat daugėja.


N.E. Samalavičius. Edmundo Paukštės nuotrauka

Nacionalinio vėžio instituto direktoriaus prof. Narimanto Evaldo Samalavičiaus teigimu, storosios žarnos vėžys yra XX amžiaus pabaigos ir XXI amžiaus pradžios rykštė, nes sergamumas šia liga didėja ne tik ekonomiškai silpnose, bet ir labai išsivysčiusiose šalyse.

Pasak prof. N. E. Samalavičiaus, didelė su storosios žarnos vėžiu susijusi problema yra ta, kad žmonės nejaučia ankstyvųjų ligos požymių, todėl dažnai liga nustatoma, kai žmogus ja jau serga. I–II stadijos kolorektalinio vėžio Lietuvoje diagnozuojama mažiau kaip 40 %.

„Kolorektaliniai navikai laikomi vienais iš sėkmingiausiai gydomų virškinamojo trakto navikų, tačiau storosios žarnos navikų gydymo efektyvumas priklauso nuo jų stadijos. Jei navikas diagnozuojamas ankstyvųjų stadijų, tai didžioji dalis pacientų pasveiksta visiškai“, – sako N. E. Samalavičius.

Profesoriaus teigimu, džiugina tai, kad susirgusiųjų storosios žarnos vėžiu išgyvenamumas gerėja. Pvz., EUROCARE duomenimis, Europoje nuo 1999 iki 2007 metų tiesiosios žarnos vėžiu susirgusiųjų išgyvenamumas pagerėjo nuo 52 proc. iki 58 proc. Manoma, kad išgyvenamumą greičiausiai pagerino efektyvių vaistų atsiradimas ir tobulesnė chirurginė technika. Storosios žarnos vėžiu susirgusiųjų išgyvenamumas gerėja ir mūsų šalyje, nors ne taip sparčiai kaip turėtų. Būtina, kad šią ligą visoje Lietuvoje gydytume pagal vieningus standartus ir koncentruotume tik į visas onkologinio gydymo galimybes turinčias tretinio lygio įstaigas,  visiškai užtikrintume šiuolaikinių vaistų prieinamumą ir adekvatų stebėjimą po gydymo visiems Lietuvos pacientams.

„Gydant storosios žarnos vėžį dirba nemaža gydytojų komanda, vadinamoji daugiadisciplininė specialistų komanda, kurios užduotis – kiekvienam pacientui nustatyti diagnozę, įvertinti gydymo galimybes, suplanuoti jų laiką ir pradėti sudėtinio storžarnės vėžio gydymo etapus. Tik labai ankstyvų stadijų storosios žarnos vėžio gydymas apsiriboja chirurginiu gydymu, kuris yra ir efektyvus, ir – tai ne mažiau svarbu – gana nebrangus, todėl būtina kuo anksčiau identifikuoti ligą“,  – sako prof. N. E. Samalavičius.

Tikrintis būtina anksti

Vilniaus teritorinės ligonių kasos (Vilniaus TLK)  direktoriaus Vytauto Mockaus teigimu,  geriausiai diagnozuoti ikivėžines žarnyno ligas ir jas pagydyti arba diagnozuoti vėžį anksti padeda nuo 2009 metų  pradėta vykdyti valstybės finansuojama Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa.

„Šios programos tikslas – kuo anksčiau nustatyti storosios žarnos vėžį. Todėl kas 2 metus reguliariai turėtų pagal šią programą tikrintis  asmenys, nuo 50 iki 74 metų amžiaus, atliekant slapto kraujavimo testą, pagal kurį galima numatyti ankstyvosios stadijos storosios žarnos vėžį. Kuo daugiau gyventojų sužinos apie grėsmes susirgti šia klastinga liga ir apie galimybę profilaktiškai išsitirti, tuo dažniau medikams pavyks nustatyti ankstyvųjų stadijų storžarnės vėžį. Tai leistų medikams laiku užkirsti kelią šios ligos vystymuisi ir efektyviai ją gydyti, pasiekti, kad pacientas visiškai pasveiktų“, – teigia V. Mockus.

Vilniaus TLK duomenimis, pernai dėl storosios žarnos vėžio Vilniaus TLK veiklos zonos gydymo įstaigose galėjo pasitikrinti daugiau nei 67 tūkst. Vilniaus apskrities gyventojų, šia galimybe pasinaudojo ir dėl šios ligos pasitikrino daugiau kaip 58 tūkst. žmonių. Nors kasmet didėja dalyvaujančiųjų storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos prevencinėje programoje, bet galinčiųjų dalyvauti galėtų būti ir daugiau. 2014 metų sausio–rugpjūčio mėn. iš 75 tūkstančių Vilniaus ir Alytaus apskričių gyventojų, galinčių dalyvauti šioje programoje, galimybe nemokamai išsitirti pasinaudojo 53 tūkstančiai asmenų. Tikimasi, kad iki metų pabaigos nemokama ankstyvosios diagnostikos prevencine programa pasinaudos dar daugiau gyventojų.

Vilniaus TLK primena, kad privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems žmonėms pagal Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programą suteiktų paslaugų išlaidos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis. Norint nemokamai išsitirti pagal šią prevencinę programą, pirmiausia reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją. Nebūtina laukti kvietimo pasitikrinti pagal šią prevencijos programą – asmuo dėl šių tyrimų gali pats kreiptis į šeimos gydytoją jam patogiu laiku, iš anksto užsiregistravęs.  Jeigu kyla klausimų, į teritorinę ligonių kasą skambinkite šiais numeriais 8 700  88888, (8 5)  212 0000,  rašykite el. paštu info@vlk.lt arba daugiau informacijos ieškokite internetinėje svetainėje www.vilniaustlk.lt 


Pasitikrinkite
Prevencinės programos
Naudinga
Mažiesiems apie sveikatą
Būk protingas, nepermokėk už vaistus
E. sveikatos portalas
Svetainės dizainas: Idamas