Informacija gyventojams telefonais:
(8 5)  212 0000
(8 5)  232 2222
  • Parašyti
  • Parašyti
  • Parašyti
Apie musGyventojamsĮstaigoms
Klausiame

Žiemą daugėja traumų. Ar žinote, kad dėl nesunkios traumos reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją, patyrus sunkią traumą – skambinti 112?


Apklausų rezultataiGyventojus konsultuojame
Telefonu:
(8 5)  232 2222 (skambinant iš užsienio + 370 5  232 2222)
(8 5) 212 0000

El. p. info@vlk.lt

Vilniaus TLK Gyventojų aptarnavimo skyriuose

Mus rasite
Ž. Liauksmino g. 6, 01101 Vilnius
Kaip rasti: map


Gyventojų priėmimo laikas
I–IV 7.30–18.00
V 7.30–16.45
VI 9.00–13.00

Prieššventinėmis dienomis dirbame viena valanda trumpiau.

Įstaigas konsultuojame

Vilniaus TLK darbo laikas
I–IV 8.00–17.00
V 8.00–15.45

Pietų pertrauka 12.00–12.45

Prieššventinėmis dienomis dirbame viena valanda trumpiau.

Prašymų ir skundų nagrinėjimas


Nemokama patikra – prieš prostatos vėžį Atnaujinta 2013-02-22

Europos Sąjungos (ES) šalyse priešinės liaukos (prostatos) vėžys kasmet diagnozuojamas 85 tūkstančiams vyrų ir sudaro apie 9 procentų visų vyrų onkologinių mirčių. Lietuvoje, 2012 metų duomenimis, 100 tūkst. gyventojų tenka 125,9 atvejai ir sergamumas kasmet padidėja apie 10–15 procentų. Todėl, specialistų teigimu, būtini profilaktiniai tikrinimai, nes pacientas ilgai nejaučia jokių prostatos vėžio simptomų.

 

Tikėtina, jog ilgėjant vyrų vidutinei gyvenimo trukmei, rizika susirgti prostatos vėžiu taip pat didės. Kiekvienas vyresnis vyras, kuriam, kaip taisyklė, būdinga didesnė androgenų koncentracija, turi padidintą prostatos vėžio riziką ir dažniausiai juo serga. Ši vėžio forma, lyginant su kitais piktybiniais navikais, turi keletą būdingų savybių – santykinai lėta eiga bei tendencija būti latentinės formos, t. y. akivaizdžiai neišryškėja jokių subjektyvių klinikinių simptomų. Dar daugiau – manoma, jog didelė dalis prostatos vėžio atvejų, dėl minėtų jo savybių taip ir lieka nediagnozuoti iki pat mirties.

 

Lietuvoje ankstyva prostatos vėžio diagnostikos programa finansuojama valstybiniu mastu – Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF)  biudžeto lėšomis pagal programą teikiamas paslaugas apmoka ligonių kasos.

 

Prevencinė programa vyrų sveikatai

 

„Pastarųjų metų duomenys rodo, kad Lietuvoje vėžio prevencija vyrai yra susirūpinę ne mažiau nei  moterys, todėl aktyviai įgyvendinama 2006 metais pradėta Priešinės liaukos (prostatos) vėžio prevencinė programa. Ji skirta 50–75 metų ir nuo 45 metų vyrų, kurių tėvai ar broliai yra sirgę prostatos vėžiu, susirgimų prevencijai. Programa finansuojama iš PSDF biudžeto, už kurio vykdymą atsakinga Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos “, – sako Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos Paslaugų ekspertizės, metodinio vadovavimo ir kontrolės skyriaus vedėjo pavaduotoja Vaida Momkuvienė.

 

Programos priemonės: informavimo apie ankstyvąją priešinės liaukos vėžio diagnostiką ir PSA nustatymo paslauga, urologo konsultacijos ir priešinės liaukos biopsijos paslauga. Jos abi taikomos vieną kartą per dvejus metus. Urologo konsultacijas ir priešinės liaukos biopsijos paslaugą teikia asmens sveikatos priežiūros įstaigos, teikiančios ambulatorines urologijos paslaugas.

 

Viskas paprasta: reikia atlikti tyrimą PSA kiekiui kraujyje nustatyti

 

Apie priešinės liaukos vėžio ankstyvąją diagnostiką informuoja ir PSA kiekio kraujyje nustatymo paslaugas teikia šeimos gydytojai,  dirbantys pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigose. Per 2006– 2011 metų laikotarpį apie galimybę nemokamai pasitikrinti dėl prostatos vėžio buvo informuota daugiau kaip 619 tūkst. vyrų. O vien praėjusiais – 2012-aisiais – dėl šio susirgimo patikros kreipėsi daugiau kaip 92 tūkst. vyrų. Jei programoje dalyvaujančiam vyrui nustatytas PSA kiekis viršija normą, šeimos gydytojas pacientą siunčia konsultuotis pas urologą ir atlikti prostatos biopsiją. Padidėjęs PSA kiekis leidžia tik iš anksto nuspėti prostatos vėžį, o prostatos biopsija yra vienintelis būdas objektyviai patvirtinti prostatos vėžio diagnozę.

 

Visos šios paslaugos programoje dalyvaujantiems vyrams teikiamos nemokamai. 2006–2011 metais iš PSDF biudžeto programai skirta 43 mln. litų. O praeitais metais – dar apie 6 mln. litų.

 

Perskaitę šį pranešimą, susimąstykite – jūs galite paskatinti sau artimą žmogų pasinaudoti šia vyrams skirta programa. Šiuo metu Lietuvoje sudaromos visos galimybės dar ankstyvose stadijose užkirsti kelią prostatos vėžio plitimui – paslaugos nemokamos, tyrimas paprastas. Didele dalimi šios rizikos sumažinimas priklauso nuo jūsų pačių atsakingumo ir pastangų.

 

 

 

 


Pasitikrinkite
Prevencinės programos
Naudinga
Mažiesiems apie sveikatą
Būk protingas, nepermokėk už vaistus
E. sveikatos portalas
Svetainės dizainas: Idamas